Počet obětí izraelských útoků do 19. června 2024 na Gazu přesahuje 37.000

Počet obětí izraelských útoků do 19. června 2024 na Gazu přesahuje 37.000

"Počet obětí izraelské agrese do 19. června 2024 vzrostl na 37 396" uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze v prohlášení. 

Do 19. června 2024 bylo v pásmu Gazy od útoku Hamasu a izraelské invaze v říjnu 2023 zabito 37 396 lidí, podle ministerstva zdravotnictví Gazy, jak uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.1Údaje ministerstva byly zpochybněny izraelskými úřady, ačkoli byly izraelskými zpravodajskými službami akceptovány jako přesné,2OSN a WHO. Tyto údaje jsou podpořeny nezávislými analýzami, které porovnávají změny v počtu úmrtí pracovníků Agentury OSN pro pomoc a práci (UNRWA) s údaji ministerstva,3která shledala tvrzení o vymýšlení dat nevěrohodná.

Sběr dat je pro ministerstvo zdravotnictví v Gaze stále obtížnější kvůli zničení velké části infrastruktury. Ministerstvo muselo své obvyklé zpravodajství, založené na lidech, kteří umírají v jeho nemocnicích nebo přivážených mrtvých, rozšířit o informace ze spolehlivých zdrojů médií a od pracovníků první reakce. Tato změna nevyhnutelně degradovala dříve zaznamenaná podrobná data. V důsledku toho nyní ministerstvo zdravotnictví Gazy samostatně hlásí počet neidentifikovaných těl v celkovém počtu obětí. K 10. květnu 2024 bylo 30 % z 35 091 úmrtí neidentifikováno.

Někteří úředníci a tiskové agentury využili tohoto vývoje, jehož cílem bylo zlepšit kvalitu dat, k podkopání pravdivosti dat. Počet hlášených úmrtí je však pravděpodobně podhodnocen. Nevládní organizace Airwars provádí podrobné vyhodnocování incidentů v pásmu Gazy a často zjišťuje, že na seznamu ministerstva nejsou všechna jména identifikovatelných obětí.6OSN dále odhaduje, že do 29. února 2024 bylo zničeno 35 % budov v pásmu Gazy, takže počet těl stále pohřbených v troskách je pravděpodobně značný, odhaduje se na více než 10 000.

Ozbrojené konflikty mají kromě přímé újmy způsobené násilím i nepřímé zdravotní důsledky. I když konflikt okamžitě skončí, v nadcházejících měsících a letech bude i nadále docházet k mnoha nepřímým úmrtím z příčin, jako jsou reprodukční, přenosné a nepřenosné nemoci. Očekává se, že celkový počet obětí bude velký vzhledem k intenzitě tohoto konfliktu; zničená zdravotnická infrastruktura; vážný nedostatek jídla, vody a přístřeší; neschopnost obyvatelstva uprchnout na bezpečná místa; a ztráta finančních prostředků pro UNRWA, jednu z mála humanitárních organizací stále aktivních v pásmu Gazy.

V nedávných konfliktech se tato nepřímá úmrtí pohybují v rozmezí od tří do 15násobku počtu přímých úmrtí. Použití konzervativního odhadu čtyř nepřímých úmrtí na jedno přímé úmrtí9na 37 396 hlášených úmrtí není nepravděpodobné odhadnout, že až 186 000 nebo dokonce více úmrtí lze připsat současnému konfliktu v Gaze. Při použití odhadovaného počtu obyvatel v pásmu Gazy v roce 2022 ve výši 2 375 259 by to znamenalo 7,9 % celkového počtu obyvatel v pásmu Gazy. Zpráva ze 7. února 2024, v době, kdy přímý počet mrtvých činil 28 000, odhaduje, že bez příměří by do srpna došlo k 58 260 úmrtím (bez epidemie nebo eskalace) až 85 750 úmrtím (pokud k obojímu došlo). 6, 2024.

Okamžité a naléhavé příměří v pásmu Gazy je nezbytné, doprovázené opatřeními, která umožní distribuci zdravotnického materiálu, potravin, čisté vody a dalších zdrojů pro základní lidské potřeby. Zároveň je potřeba zaznamenat rozsah a povahu utrpení v tomto konfliktu. Dokumentace skutečného rozsahu je zásadní pro zajištění historické odpovědnosti a uznání plné ceny války. Je to také zákonný požadavek. Předběžná opatření stanovená Mezinárodním soudním dvorem v lednu 2024 vyžadují, aby Izrael „přijal účinná opatření k zabránění zničení a zajištění uchování důkazů souvisejících s obviněními z činů v rámci … Úmluvy o genocidě“.11Ministerstvo zdravotnictví Gazy je jedinou organizací, která počítá mrtvé. Kromě toho budou tato data klíčová pro poválečnou obnovu, obnovu infrastruktury a plánování humanitární pomoci.

MM je členem redakční rady Israel Journal of Health Policy Research a Mezinárodního poradního výboru Izraelského národního institutu pro výzkum zdravotní politiky. MM byl spolupředsedou 6. mezinárodní jeruzalémské konference o zdravotní politice institutu v roce 2016, ale píše osobně. Spolupracuje také s výzkumníky v Izraeli, Palestině a Libanonu. RK a SY neprohlašují žádné konkurenční zájmy. Autoři by rádi poděkovali členům studijního týmu Shofiqul Islam a Safa Noreen za jejich přínos ke sběru a správě dat pro tuto korespondenci.

Redakční poznámka: Skupina Lancet zaujímá neutrální postoj, pokud jde o územní nároky v publikovaných textech a institucionální příslušnosti.

Palestinsko-izraelský konflikt související s územními zájmy stran je po mnoho desetiletí zdrojem napětí a bojů v regionu. Rozhodnutí OSN s aktivní rolí SSSR v roce 1947 určilo vytvoření dvou států - Izraele a Palestiny , ale vznikl pouze izraelský. 

Sociální sítě